Hisse Alım Sıklığı

Çoğu temettü yatırımcısı, aylık tasarrufları ile düzenli alımlar yaparak, kumbara mantığıyla temettü hissesi biriktirir.

Senede bir, fiyatı çok artan veya temettü potansiyeli düşen hisseleri satıp portföy dengelemenin kazancını gösteren araştırmalar da vardır. (Kaynak - İngilizce)

Her ay veya yılda bir hisse almak, hangi strateji ne zaman mantıklı, aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Temettü Geri Yatırmanın Kazancı

Temettü yatırımında, gelen temettü parası ile hissede yeni pay aldığınızda, size ek maliyet olmadan şirketteki ortaklığınız artmış olur. Bu size şu faydaları sağlar:

  • Maliyetiniz düşer. Birkaç yıl içinde hisse kendi kendini amorti eder.
  • Hisse fiyatı arttıkça, artan paylarınız sayesinde, kazancınız katlanır, bileşik getiri sağlarsınız.
Temettü Öncesi Alıp, Sonrası Satarak Kar Etmek

Temettü öncesi hisseyi alıp, temettü sonrası hisse eski fiyatına dönünce satarak temettüden kar elde etmeye "Temettü Yakalama" stratejisi denir.

Temettü sonrası, brüt temettü kadar düşen hisse fiyatının ne kadar zamanda geri geleceğini kimse garanti edemez. Bu nedenle, bu strateji her zaman işe yaramayabilir.

Geçmişte, hangi hisselerin ne kadar vakitte temettü öncesi fiyata döndüğü hakkındaki incelemeyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Temettü Yatırım Fonları

Temettü endekslerine dayalı yatırım fonları aşağıdadır.

Azimut yılda 2 defa kuponlar ile biriken temettüyü yatırımcılara dağıtır. Diğerleri temettüleri geri fona yatırır.

Fonun avantajı; vergi beyanı ile uğraşmama, yüksek likidite, tek fiyattan kolay işlem ve temettü stopajı kesilmemesidir.

Temettü ile Faiz Karşılaştırması

Sabit gelir için faiz ve temettü sıkça karşılaştırılır. Borsanın temettü ortalaması, faizden düşüktür. Bu nedenle, düzenli ve yüksek temettü veren hisseleri seçmeniz önemlidir.

Temettü ile Yatırım Araçları Karşılaştırması

Temettü geri yatırarak artan paylarınız sayesinde, gelecekte hem hisse fiyatı kazancınız hem de temettü geliriniz artar. Bu bileşik getirinin faydası orta vadede ortaya çıkar.

Bileşik getirinin gücünü ve temettü yatırımı ile dolar, altın ve BIST100 karşılaştırmasını aşağıdaki videolarda görebilirsiniz:

Temettü Emekliliği Nedir ?

Temettü emekliliği, yüksek temettü verimi, düzenli büyüme ve kar geçmişi olan köklü şirketlerin borsada işlem gören hisse senetlerinden alarak, uzun vadede temettüden elde edilen pasif gelirin yaşam masraflarını karşılayacak düzeye gelmesidir. Daha iyi anlamak için, temettü emekliliği yolcularının aşağıdaki yazılarını tavsiye ederiz:

lattedenborsaya.com
Finansal Özgürlük için Yatırım

"Şirketler temettüyü bazen yılda bir kez bazen iki veya üç kerede verebiliyor. Böylece yılın her dönemi temettü emeklileri nakit akışına sahip oluyor. Bir nevi yıl boyunca maaş alıyorlar..."


sabitgelirli.com
Finansal Özgürlük ve Temettü Emekliliği Üzerine Bir Kişisel Blog

"Temettü Emekliliği, temettü veren şirketlere yapılan uzun vadeli tek bir toplu yatırım veya düzenli yatırımlar sonucu bileşik getirinin etkisi ile ilk haline göre kocaman olmuş bir portföye sahip olmak anlamına gelir..."


temettuemeklisi.com
Temettü Emekliliği Üzerine Kişisel Blog

"İnsanın hayatında bazı anlar vardır. Sonrası için tamamen bakışınızı ve düşüncenizi değiştiren anlar. İşte öyle bir anın ardından, uzun vadeli yatırımcı oldum ben...."

Temettü Emekliliği Hesap Makinesi

Bu veri ile yatırım kararı vermeyiniz! Veri hesabındaki varsayımlar:

  • Ortalama Yıllık Enflasyon = %12
  • Hedef, eklenen para ve hisse fiyatları enflasyon oranında artacaktır
  • Temettüler geri hisselere yatırılacaktır
Neden Uzun Vade

Berkeley Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, günlük al sat yapan trader kişiler ile 15 yıllık borsa verisi ile simülasyon gerçekleştirildiğinde, aşağıdaki grafikteki gibi, trader kişilerin sadece %5'inin kar ettiği (mavi alan), %75'inin zarar ettiği (turuncu alan) gözlemlenmiştir. (kaynak)

Büyütmek için resme tıklayın

Sürdürülebilir kazanç ve ani ekonomik değişimlerde kaybetmemek ancak Uzun Vadeli Yatırım ile mümkündür!

Çeşitlendirilmiş Portföy

Uzun vade yatırımlarda, paranızı portföy olarak yönetmeniz ve bu portföyü enflasyon ve büyüme ortamına göre şekillendirmeniz önemlidir.

Meşhur portföy yöneticilerinden Ray Dalio, resimdeki portföy yönetimini önermiştir. (Detayını oku - İngilizce)

Büyütmek için resme tıklayın