Temettü Başlangıç Rehberi

Temettü yatırımına başlamak için gereken tüm önemli bilgiler burada.

Temettü yatırımı yapmak isteyenler mutlaka izlesin!

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin dönem karından, belli bir miktarı nakit para olarak hisse sahiplerine dağıtmasıdır.

Şirketin temettü dağıtıp dağıtmayacağı, dağıtacaksa tarihi ve miktarı, şirketin genel kurulunda belirlenir.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü hak etmek için, temettü tarihinden önceki gün kapanışta hisseye sahip olmanız yeterli.

Temettü almak için hisseyi belli bir süre tutmanız veya belli pay sayısından fazla almanız gerekmiyor.

Ne Kadar Temettü Alırım?

Şirket genel kurulunda temettü kararı aldığında, bunu bir bildirim ile KAP'a duyurur. Bildirim içinde pay başı temettü miktarı bulunur.

Elinizdeki pay sayısını, açıklanan net temettü miktarı ile çarptığınızda, alacağınız nakit temettü miktarı ortaya çıkar.

Temettü Ne Zaman Yatar?

Hak ettiğiniz net temettü miktarı, temettü gününden 2. iş günü sonra yatırım hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaba yatar. Paranın yatması için aracı kurumu aramanıza gerek yoktur.

Bazı aracı kurumlar, iki gün beklemeden, temettü parasını kullanmanıza izin verir. Bu konuda aracı kurumunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Temettü Günü Hisse Düşer mi?

Temettü günü hisse fiyatı, pay başı brüt temettü miktarı kadar düşerek açılır.

Düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için bu düşüşü göremezsiniz. Tradingview vbz. platformlarda, düzeltilmemiş grafiği görmek için ayar bulunmaktadır.

Temettünün Faydası Nedir?

Gelen temettü parası ile hissede yeni pay aldığınızda, size ek maliyet olmadan pay sayınız artmış olur.

Zamanla, hisse fiyatı da arttıkça, artan paylarınız sayesinde, kazancınız katlanır. Buna "bileşik getiri denir.

Fonlar Temettü Öder mi?

Sayısı az da olsa temettü ödeyen fonlar vardır. Bu fonlar biriken temettüleri yılda 2 defa kuponlar ile yatırımcısına dağıtır.

Fonların avantajı; vergi beyanı ile uğraşmama, yüksek likidite, tek fiyattan kolay işlem ve temettü stopajı kesilmemesidir.

Bu fonları aşağıdaki videoda görebilirsiniz:

Temettü Stopaj Oranı

Temettü dağıtımında, yerinde stopaj vergisi kesilir. Stopaj oranı, GYO ve yatırım ortaklığı şirketlerinde sıfır, kalan şirketler için %10'dur.

Temettü günü, hisse fiyatı brüt temettü kadar düşer, sizlere ise stopaj kesildikten sonra kalan net temettü miktarı ödenir.

Temettü Hangi Ay Verilir?

Ülkemizde şirketler genelde yılda bir defa temettü dağıtır. Temettüyü taksite bölen, veya gelecek senenin temettüsünden önden avans dağıtanlar da vardır.

En çok temettü dağıtılan aylar, Nisan ve Mayıs'tır. Bazı temettü hisseleri, yatırımcısında güven oluşturmak için, her sene aynı ay temettü dağıtır. Örneğin, TOASO her sene mart ayında dağıtır.

Diğer Merak Edilenler

Temettü taksitini almak için, ilgili taksit tarihinden bir gün önceki borsa kapanışında hissenin sizde olması gereklidir.

Örneğin, ilk taksiti alıp, sonra hisseyi satarsanız, ilerideki diğer taksitleri alamazsınız.

Şirket sermaye artışı yaptığında, pay sayısı değişeceği için, daha önceden açıklanan ve dağıtılmamış temettülerin pay başı miktarı, sermaye artışı sonrası güncellenir.

Yıl içindeki toplam temettü geliriniz belli bir limiti geçiyorsa beyan vermelisiniz. Bu limit her sene değişiyor olup (ör: 2022 için 140binTL üstü), vergi dairesi sitesinden kontrol etmelisiniz.

Temettünün yarısı vergiden muaftır. Ayrıca temettü stopajını verginizden düşebilirsiniz.