Temettü Nedir? Nasıl Alınır?

Temettü, bir şirketin dönem karından, belli bir miktarı nakit para olarak hisse sahiplerine dağıtmasıdır. Ne kadar temettü alacağınız, elinizdeki pay adedine göre belirlenir. Şirketin temettü dağıtıp dağıtmayacağı, dağıtacaksa tarihi ve miktarı, şirketin genel kurulunda belirlenir. Temettü almak için, temettü tarihinden önce hisseye sahip olmanız yeter. Temettü günü, hisse fiyatı brüt temettü kadar düşük açılır. 2 iş günü sonra, net temettü miktarı hesabınıza yatar.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü almak için hisseyi 1 sene vbz. bir süre tutmanız veya belli bir lot sayısından fazla almanız gerekmiyor. Temettü dağıtımından 2 gün önce 1 lot bile alsanız temettü alırsınız.

Temettü Ne Zaman Hesaba Geçer?

Temettü ödemelerinde, GYO ve Yatırım Ortaklığı hisseleri dışındaki hisselerde stopaj kesilir. Vergi kesintisi sonrası net temettü, yatırım hesabınıza temettü dağıtım gününü takip eden 2. iş günü geçer. Paranın yatması için banka veya aracı kuruluşu aramanıza gerek yoktur.

Temettü Sonrası Hisse Fiyatı Ne Olur?

Temettü dağıtımı sonrası hisse fiyatı brüt temettü ile aynı oranda düşer. Düzeltilmemiş hisse fiyat grafiklerinde bu düşüş gözükür. Düzeltilmiş hisse fiyat grafiklerinde temettü geri yansıtıldığı için bu düşüşü göremezsiniz

Temettü Taksidi Nasıl Alınır?

Temettü taksidini almak için, ilgili taksit tarihinden bir gün önceki borsa kapanışında hissenin sizde olması gereklidir. Örneğin, ilk taksidi alıp, sonra hisseyi satarsanız, ilerideki diğer taksitleri alamazsınız.

Temettü Öncesi Satıp Kar Edilir mi?

Temettüden önce satıp, temettü sonrası geri alsanız; hisseyi tutana kıyasla, fiyat temettü artı stopaj kadar düştüğü için stopaj kadar kar edebilirsiniz. Ancak yüksek talep, yüksek fiyat, düşük hacim, banka komisyonu nedeni ile zarar olasılığı da yüksek.

En yüksek temettü veren hisseler ve temettü tarihleri, bu sitenin devamı olan temettuhisseleri.com adresinde!
temettuhisseleri.com sitesini ziyaret için tıkla